Artykuł sponsorowany
Czy sushi można jeść na diecie wegetariańskiej?
Sushi to jedno z najbardziej popularnych dań kuchni japońskiej, które zdobyło serca smakoszy na całym świecie. Tradycyjne sushi zawiera ryby lub owoce morza, co może wydawać się problematyczne dla osób będących na diecie wegetariańskiej. Czy zatem istnieje możliwość cieszenia się tym przysmakiem bez naruszania zasad diety opartej wyłącznie na produktach roślinnych? Odpowiedź brzmi tak – wegetariańskie sushi to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych wariantów tego dania.
Wegetariańskie warianty sushi
Wegetariańskie sushi, zwane również jako “vege-sushi” lub “sushi bez ryb”, to wersja tradycyjnego japońskiego dania, w której składniki pochodzenia zwierzęcego zostały zastąpione produktami roślinnymi. Wbrew pozorom, istnieje wiele różnorodnych wariantów wegetariańskiego sushi, które nie tylko są smaczne, ale także atrakcyjne wizualnie. Przykłady takich wariantów to maki z awokado, futomaki z warzywami czy nigiri z tofu.
Składniki używane w wegetariańskim sushi
Podstawą każdego rodzaju sushi w Osielsku jest oczywiście ryż. W przypadku wegetariańskiego sushi, ryż jest przygotowywany tak samo jak w tradycyjnych wariantach – gotowany z dodatkiem octu ryżowego, soli i cukru. Do wegetariańskiego sushi używa się różnorodnych warzyw, takich jak ogórek, papryka, marchewka, awokado czy szpinak. Ponadto, popularnym składnikiem tego typu sushi jest tofu – białko roślinne o delikatnym smaku, które doskonale komponuje się z innymi składnikami.
Inne roślinne dodatki do sushi to np. owoce – mango czy ananas, które nadają daniu egzotyczny charakter. Często stosowanym składnikiem jest także japońska rzodkiew daikon, która swoją chrupkością i lekko pikantnym smakiem dodaje sushi wyrazistości. W wegetariańskim sushi nie może również zabraknąć nori – suszonej i prasowanej glony morskiej, która stanowi podstawę dla różnych rodzajów roladek sushi.
Alternatywy dla sosu sojowego
Sos sojowy to nieodłączny element każdego posiłku z sushi. Niestety, tradycyjny sos sojowy zawiera ekstrakt z ryb, co sprawia, że nie jest odpowiedni dla wegetarian. Na szczęście istnieją alternatywy dla tego sosu, które można wykorzystać podczas spożywania wegetariańskiego sushi. Jedną z nich jest tamari – sos sojowy pozbawiony dodatków rybnych, który jest również bezglutenowy. Inną opcją jest sos shoyu, który również nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego.