Artykuł sponsorowany

Czym cechuje się styl taneczny jazz?

Czym cechuje się styl taneczny jazz?

Jazz to nie tylko gatunek muzyki, ale także styl tańca, który zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Wbrew pozorom, taniec jazzowy ma swoje korzenie w afrykańskich tańcach ludowych i stał się podstawą dla wielu innych stylów tanecznych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zaskakująco różnorodnemu i ekspresyjnemu stylowi tańca oraz jego wpływowi na polską scenę taneczną.

Jaka jest historia tańca jazzowego?

Taniec jazzowy narodził się w Afryce jako forma wyrażania emocji i komunikacji między członkami społeczności. Niewolnicy przywiezieni do Ameryki w XVII wieku przekształcili te tradycyjne rytmy i ruchy w nowy styl tańca, który z czasem stał się jednym z głównych elementów kultury afroamerykańskiej. W XX wieku, wraz z rozwojem muzyki jazzowej, taniec ten zyskał na popularności i stał się podstawą dla wielu innych stylów, takich jak swing czy modern jazz. W Polsce taniec jazzowy pojawił się po raz pierwszy w latach 20. XX wieku i od tego czasu nieustannie ewoluuje, przyciągając coraz więcej pasjonatów.

Technika i charakterystyczne ruchy w tańcu jazzowym

Jazz w tańcu w Gliwicach łączy w sobie elementy baletu, tańca współczesnego i afrykańskich tańców ludowych. Jego podstawą jest technika jazzowa, która charakteryzuje się dynamicznymi ruchami, izolacją poszczególnych części ciała oraz improwizacją. Wśród najbardziej rozpoznawalnych ruchów tego stylu można wymienić tzw. "jazz walk", czyli charakterystyczny sposób poruszania się po scenie, "jazz hands", czyli energiczne poruszanie dłońmi, oraz "jazz splits", czyli rozkroki z jednoczesnym opadnięciem na podłogę. W Polsce taniec jazzowy jest często łączony z innymi stylami, takimi jak hip-hop czy taniec współczesny, co sprawia, że staje się jeszcze bardziej różnorodny i ekscytujący.

W Polsce taniec jazzowy zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Coraz więcej szkół tańca oferuje zajęcia z tego stylu, a także organizuje warsztaty i pokazy taneczne. W ostatnich latach na polskiej scenie tanecznej można zaobserwować rosnące zainteresowanie tzw. jazz funk, tj. odmianą tańca jazzowego inspirowaną muzyką funky i hip-hopem. Ten nowoczesny i energetyczny styl przyciąga szczególnie młodych tancerzy.