Artykuł sponsorowany

Czym jest transport dużych gabarytów i kiedy znajduje zastosowanie?

Czym jest transport dużych gabarytów i kiedy znajduje zastosowanie?

Transport dużych gabarytów to niezwykle istotna gałąź logistyki, która pozwala na przemieszczanie ładunków o dużych rozmiarach i masie. W Polsce, tak jak w innych krajach, istnieje wiele sytuacji, w których konieczne jest skorzystanie z tego rodzaju usług. W poniższym artykule omówimy, czym dokładnie jest transport dużych gabarytów oraz w jakich przypadkach może być wykorzystany.

Charakterystyka transportu dużych gabarytów

Transport dużych gabarytów obejmuje przewóz ładunków o wymiarach przekraczających dopuszczalne normy dla standardowych pojazdów transportowych. W Polsce mówimy o ładunkach o szerokości powyżej 2,55 metra, wysokości przekraczającej 4 metry oraz długości przekraczającej 16,5 metra. W przypadku transportu międzynarodowego wartości te mogą się różnić w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju. Transport tego rodzaju wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu, takiego jak naczepy niskopodwoziowe czy modułowe platformy transportowe.

Główne branże korzystające z transportu dużych gabarytów

Transport dużych gabarytów znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Jedną z nich jest energetyka, gdzie przewozi się m.in. elementy konstrukcyjne elektrowni wiatrowych, transformatory czy turbiny. Kolejnym sektorem jest budownictwo - transport dużych gabarytów jest niezbędny przy przemieszczaniu maszyn budowlanych, takich jak koparki czy żurawie, a także elementów konstrukcyjnych, np. prefabrykatów betonowych. Inne branże, które korzystają z tego rodzaju usług to m.in. przemysł stoczniowy, kolejowy oraz motoryzacyjny.

Regulacje prawne dotyczące transportu dużych gabarytów

Transport dużych gabarytów jest ściśle regulowany przez prawo zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. W Polsce obowiązują przepisy określające warunki i wymagania techniczne dla pojazdów oraz ładunków o dużych gabarytach, a także procedury uzyskiwania zezwoleń na przewóz takich ładunków. Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem dużych gabarytów muszą posiadać odpowiednie certyfikaty oraz licencje, a także stosować się do przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego.