Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się osteopatia?

Czym zajmuje się osteopatia?

Osteopatia to holistyczna metoda leczenia, która koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń poprzez manipulację mięśni, stawów i tkanki łącznej. W Polsce coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z tej alternatywnej metody leczenia. W niniejszym artykule dowiesz się, czym zajmuje się osteopatia, jakie są jej zalety oraz jakie problemy zdrowotne może pomóc rozwiązać.

Podstawowe założenia osteopatii

Osteopatia opiera się na przekonaniu, że ciało ma zdolność do samoregulacji i samoleczenia. Głównym celem terapii jest przywrócenie równowagi w organizmie poprzez wspieranie jego naturalnych procesów gojenia. Osteopaci uważają, że przyczyną wielu dolegliwości bólowych są zaburzenia w funkcjonowaniu układu mięśniowo-szkieletowego, które prowadzą do ograniczenia ruchomości stawów i napięcia mięśni. Dlatego terapia skupia się na rozluźnieniu mięśni, poprawie krążenia krwi i limfy oraz przywróceniu prawidłowej ruchomości stawów.

Techniki stosowane w osteopatii

W osteopatii stosuje się różnorodne techniki manualne, takie jak mobilizacja stawów, rozluźnienie mięśni czy techniki tkanek miękkich. Osteopaci często korzystają z delikatnych, ale skutecznych technik manipulacji, które mają na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stawów i mięśni. Ponadto, terapeuci mogą stosować techniki craniosacralne, które polegają na delikatnym wpływaniu na kości czaszki i kręgosłupa w celu poprawy przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Warto dodać, że osteopaci nie ograniczają się tylko do pracy z układem mięśniowo-szkieletowym, ale także biorą pod uwagę funkcjonowanie innych układów organizmu, takich jak układ nerwowy czy trawienny.

Wskazania do terapii osteopatycznej

Osteopatia może być stosowana w leczeniu szerokiego spektrum schorzeń i dolegliwości. Przede wszystkim jest to metoda pomocna w przypadku bólów pleców, szyi czy stawów obwodowych. Osteopaci często pomagają pacjentom z migrenami, zawrotami głowy czy bólami głowy spowodowanymi napięciem mięśniowym. Terapia osteopatyczna może być również skuteczna w leczeniu zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych, takich jak problemy z układem trawiennym, oddechowym czy moczowym. Ponadto, osteopatia w Poznaniu może wspomagać leczenie stanów pourazowych, takich jak kontuzje sportowe czy wypadkowe.