Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto wybierać mąkę z płaskurki?

Dlaczego warto wybierać mąkę z płaskurki?

Mąka z płaskurki, choć nie tak popularna jak jej pszenne czy żytnie odpowiedniki, zdobywa coraz większe uznanie wśród osób dbających o zdrowie i poszukujących nowych smaków. Warto się przyjrzeć bliżej tej nieco zapomnianej mące, która może stać się cennym dodatkiem do naszej diety.

Wartości odżywcze mąki z płaskurki

Mąka z płaskurki, zwanej także lenem włóknistym, charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Ponadto, zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminy z grupy B, które przyczyniają się do poprawy pracy serca i układu nerwowego. Mąka ta jest także źródłem białka roślinnego, co sprawia, że stanowi interesującą alternatywę dla osób na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej.

Zastosowanie w kuchni

Mąka z płaskurki może być wykorzystywana zarówno do wypieków słodkich, jak i wytrawnych. Doskonale sprawdza się jako dodatek do chleba, bułek czy placków. Ze względu na swoje właściwości wiążące, może być również używana jako zagęstnik zup czy sosów. Warto pamiętać, że mąka z płaskurki nie zawiera glutenu, co czyni ją idealnym wyborem dla osób z nietolerancją tego białka. W takim przypadku można ją łączyć z innymi mąkami bezglutenowymi, aby uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta.

Korzyści dla zdrowia

Regularne spożywanie mąki z płaskurki może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit i pomaga w walce z zaparciami. Ponadto, obecność kwasów tłuszczowych omega 3 wpływa korzystnie na układ krążenia, obniżając poziom złego cholesterolu oraz ryzyko chorób serca. Warto również podkreślić, że mąka z płaskurki ma niski indeks glikemiczny, co sprawia, że może być spożywana przez osoby z cukrzycą.

Wpływ na środowisko

Wybierając mąkę z płaskurki, warto również wziąć pod uwagę jej wpływ na środowisko. Uprawa lnu włóknistego jest mniej wymagająca pod względem zużycia wody i nawozów niż uprawa zbóż takich jak pszenica czy żyto. Ponadto, lniane produkty są biodegradowalne i nie powodują zanieczyszczenia środowiska. Dlatego wybór mąki z płaskurki może być nie tylko korzystny dla naszego zdrowia, ale także dla planety.