Artykuł sponsorowany

Ile prądu zazwyczaj pobiera pompa ciepła?

Ile prądu zazwyczaj pobiera pompa ciepła?

Pompy ciepła to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w celu ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej. W związku z rosnącym zainteresowaniem tymi urządzeniami, wiele osób zadaje sobie pytanie, ile prądu zużywają takie pompy. W tym artykule porównamy różne typy pomp ciepła oraz ich zużycie energii elektrycznej.

Typy pomp ciepła i ich zastosowanie

Pompy ciepła można podzielić na trzy główne typy, które różnią się źródłem pozyskiwanego ciepła. Pierwszym z nich są pompy powietrzne, które wykorzystują energię zawartą w powietrzu. Drugim typem są pompy gruntowe, które czerpią ciepło z gruntu, a trzecim – pompy wodne, korzystające z energii zgromadzonej w wodzie gruntowej lub powierzchniowej. Pompy powietrzne są najbardziej popularne ze względu na niższe koszty instalacji oraz prostszą budowę.

Zużycie energii przez pompy powietrzne

Zużycie prądu przez pompy ciepła powietrzne zależy od ich mocy oraz sprawności. Przykładowo, pompa o mocy 10 kW i współczynniku wydajności (COP) równym 3,5 zużywa około 2,86 kWh energii elektrycznej na wyprodukowanie 10 kWh ciepła. W praktyce oznacza to, że taka pompa pobiera średnio około 0,29 kWh prądu na godzinę pracy. Zużycie energii przez pompę ciepła powietrzną może jednak różnić się w zależności od warunków atmosferycznych oraz jakości izolacji budynku.

Zużycie energii przez pompy gruntowe i wodne

Pompy ciepła gruntowe i wodne cechują się wyższą sprawnością niż ich powietrzne odpowiedniki. Dzięki temu zużywają mniej energii elektrycznej na wyprodukowanie tej samej ilości ciepła. Przykładowo, pompa gruntowa o mocy 10 kW i współczynniku wydajności (COP) równym 4,5 zużywa około 2,22 kWh energii elektrycznej na wyprodukowanie 10 kWh ciepła. Oznacza to, że taka pompa pobiera średnio około 0,22 kWh prądu na godzinę pracy.

Czynniki wpływające na zużycie prądu przez pompy ciepła

Ostateczne zużycie energii elektrycznej przez pompy ciepła w Chełmnie zależy od wielu czynników. Poza wspomnianymi już mocą i sprawnością urządzenia, na zużycie prądu wpływa również sposób eksploatacji pompy oraz jakość izolacji budynku. Ponadto, ważne jest również regularne serwisowanie urządzenia, które pozwala utrzymać wysoką sprawność i minimalizować zużycie energii.