Artykuł sponsorowany

Implanty zębowe - kiedy są niezbędne?

Implanty zębowe - kiedy są niezbędne?

Implanty zębowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie w dziedzinie stomatologii, pozwalające na trwałe i estetyczne uzupełnienie brakujących zębów. Wiele osób zastanawia się, kiedy warto zdecydować się na taki zabieg oraz jakie są jego zalety i potencjalne ryzyko. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat implantów zębowych, ich wskazań, przeciwwskazań oraz procesu leczenia.

Przeczytaj również: Czy implant zęba może się nie przyjąć?

Wskazania do wszczepienia implantów

Implanty zębowe są rekomendowane w sytuacjach, gdy brakuje jednego lub większej liczby zębów. Mogą być stosowane zarówno u osób młodszych, które straciły zęby na skutek urazu czy próchnicy, jak i u starszych pacjentów, u których wystąpiła utrata zębów w wyniku chorób przyzębia czy starzenia się organizmu. Implanty są także dobrym rozwiązaniem dla osób noszących protezy ruchome, które powodują dyskomfort czy ograniczenie funkcji żucia. Ponadto implanty mogą być stosowane jako podpora dla mostów protetycznych lub jako element stabilizujący protezy całkowite.

Przeczytaj również: Jakie są najnowsze osiągnięcia w dziedzinie implantów zębowych i jak wpływają one na jakość życia pacjentów?

Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego

Mimo że implanty zębowe są szeroko stosowane i uznawane za bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Należą do nich przede wszystkim choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy niewydolność nerek. Ponadto implanty są przeciwwskazane u osób palących papierosy, gdyż substancje zawarte w dymie tytoniowym mogą wpływać na gojenie się tkanek i zwiększać ryzyko powikłań. Kolejnym przeciwwskazaniem jest brak wystarczającej ilości kości w miejscu planowanego wszczepienia implantu, co może wymagać dodatkowych zabiegów regeneracji kości przed implantacją.

Przeczytaj również: Kiedy odbudowanie zęba jest niemożliwe?

Proces leczenia implantologicznego

Leczenie implantologiczne składa się z kilku etapów, które obejmują konsultację stomatologiczną, planowanie zabiegu, wszczepienie implantu oraz odbudowę protetyczną. Na początku pacjent zgłasza się na konsultację, podczas której lekarz ocenia stan uzębienia oraz ogólne zdrowie pacjenta. Następnie wykonuje się badania diagnostyczne, takie jak zdjęcia rentgenowskie czy tomografia komputerowa, które pozwalają na dokładne zaplanowanie zabiegu. W kolejnym etapie implant jest wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy pod miejscowym znieczuleniem. Po okresie gojenia się tkanek, który może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, przystępuje się do odbudowy protetycznej, czyli wykonania korony, mostu lub protezy opartej na implantach. Jeśli chodzi o renomowane implanty, Oświęcim i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Opdent.