Artykuł sponsorowany

Jak często należy zapisywać się na wizytę do okulisty?

Jak często należy zapisywać się na wizytę do okulisty?

Wizyty u okulisty są niezbędne dla utrzymania zdrowia naszych oczu, ale wielu z nas zastanawia się, jak często powinniśmy się na nie zapisywać. Właściwa częstotliwość badań okulistycznych zależy od różnych czynników, takich jak wiek, stan zdrowia czy istniejące problemy ze wzrokiem. W poniższym artykule przedstawiamy wytyczne dotyczące regularnych wizyt u okulisty oraz sytuacji, w których warto umówić się na dodatkowe badania.

Przeczytaj również: Na czym polega cytologia oczu i kiedy warto ją wykonać?

Jaka jest optymalna częstotliwość wizyt u okulisty?

Zalecenia dotyczące częstotliwości badań okulistycznych różnią się w zależności od wieku pacjenta. Dzieci powinny mieć swoje pierwsze badanie wzroku przeprowadzone przed ukończeniem pierwszego roku życia, a następnie kolejne w wieku 3 lat oraz przed rozpoczęciem nauki szkolnej. Dorośli poniżej 40 roku życia, którzy nie mają żadnych problemów ze wzrokiem, powinni zgłaszać się do okulisty co 2-3 lata. Osoby między 40 a 60 rokiem życia powinny kontrolować swój wzrok co 2 lata, natomiast osoby powyżej 60 roku życia corocznie. W przypadku osób z chorobami takimi jak cukrzyca, jaskra czy zaćma, wizyty u okulisty powinny być częstsze i dostosowane do zaleceń lekarza.

W niektórych przypadkach warto umówić się na wizytę u okulisty w Legnicy czy innym mieście niezależnie od wytycznych dotyczących wieku i stanu zdrowia. Jeśli zaobserwujemy u siebie lub u swoich bliskich objawy takie jak nagłe pogorszenie wzroku, ból oczu, podwójne widzenie, problemy z akomodacją czy światłowstręt, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. W przypadku urazów mechanicznych, takich jak uderzenia czy ciała obce w oku, również konieczna jest szybka konsultacja okulistyczna.

Niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój problemów ze wzrokiem niż inne. Czynniki ryzyka obejmują m.in. predyspozycje genetyczne, choroby towarzyszące (np. cukrzyca), a także styl życia. Długotrwałe korzystanie z komputera czy ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV może negatywnie wpływać na stan naszych oczu. Warto pamiętać o profilaktyce, takiej jak noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, regularne przerwy podczas pracy przy komputerze czy dbanie o zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały wspomagające zdrowie wzroku.