Artykuł sponsorowany

Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych może być kluczowy dla zdrowia i komfortu naszych oczu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na ich stosowanie, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup soczewek kontaktowych, warto dowiedzieć się, jak dobrać je właściwie, aby uniknąć ewentualnych problemów. 

Parametry soczewek kontaktowych

Pierwszym krokiem w doborze odpowiednich soczewek kontaktowych jest poznanie parametrów, które muszą być dopasowane do naszych oczu. Są to m.in. krzywizna soczewki (BC), średnica (DIA) oraz moc korekcyjna (SPH). Krzywizna soczewki odpowiada za dopasowanie soczewki do kształtu naszego oka, a jej źle dobrana wartość może prowadzić do dyskomfortu oraz problemów ze zdrowiem oka. Średnica soczewki wpływa na komfort noszenia oraz pole widzenia, natomiast moc korekcyjna jest wartością odpowiadającą za korekcję wady wzroku.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych w Łodzi, które różnią się m.in. materiałem, z którego są wykonane, czasem noszenia oraz przeznaczeniem. Wyróżniamy soczewki miękkie oraz twarde (sztywne), które mają różne właściwości i są odpowiednie dla różnych osób. Soczewki miękkie są bardziej komfortowe, ale mogą być mniej trwałe i wymagać częstszej wymiany. Soczewki twarde natomiast zapewniają lepszą jakość widzenia oraz dłuższą żywotność, ale mogą być mniej wygodne w noszeniu. Ponadto, w zależności od potrzeb, możemy wybrać soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne czy nawet roczne.

Wizyta u specjalisty i zakup soczewek kontaktowych

Aby dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe, konieczna jest wizyta u specjalisty – okulisty lub optometrysty. Podczas konsultacji lekarz zbada nasze oczy oraz sprawdzi ich parametry, na podstawie których dobierze odpowiednie soczewki. Ważne jest również przeprowadzenie testów dopasowania soczewek, aby upewnić się, że są one komfortowe i nie powodują żadnych problemów zdrowotnych. 

Po ustaleniu wszystkich parametrów oraz rodzaju soczewek kontaktowych, możemy przystąpić do ich zakupu. Warto wybierać produkty renomowanych marek, które cieszą się zaufaniem wśród klientów oraz specjalistów. Pamiętajmy również o regularnych kontrolach u okulisty lub optometrysty, które pozwolą na monitorowanie stanu naszych oczu oraz ewentualne modyfikacje parametrów soczewek. Dobrze dobrana soczewka kontaktowa to gwarancja komfortu oraz zdrowia naszych oczu.