Artykuł sponsorowany

Jakie działania obejmuje stomatologiczna protetyka zachowawcza?

Jakie działania obejmuje stomatologiczna protetyka zachowawcza?

Piękny uśmiech to nie tylko atut estetyczny, ale również wyraz zdrowia i pewności siebie. Stomatologiczna protetyka zachowawcza to dziedzina medycyny, która zajmuje się odbudową ubytków zębowych oraz rekonstrukcją zgryzu. W tym artykule przybliżymy, na czym polega protetyka zachowawcza, jakie metody stosuje się w tym zakresie oraz jakie są korzyści z takiego leczenia.

Inlay, onlay i overlay - precyzyjne odbudowy zębów

Inlay, onlay i overlay to trzy rodzaje wkładów protetycznych, które mają na celu odbudowę zębów zniszczonych próchnicą lub ukruszonych w wyniku wypadku. Inlay to wkład wypełniający wnętrze zęba, który idealnie dopasowuje się do jego kształtu. Onlay natomiast obejmuje większą powierzchnię zęba, a także część jego brzegów. Overlay to zaś specjalistyczna odbudowa, która pokrywa całą powierzchnię żującą zęba. Wszystkie te metody charakteryzują się wysoką precyzją wykonania oraz doskonałym efektem estetycznym.

Korony i mosty protetyczne - rozwiązanie dla brakujących zębów

Korony i mosty protetyczne to kolejne metody stosowane w stomatologicznej protetyce zachowawczej w Rzeszowie. Korona to nakładka, która odbudowuje ząb po dużym ubytku lub po endodontycznym leczeniu kanałowym. Mosty protetyczne natomiast służą do uzupełnienia brakujących zębów, opierając się na sąsiednich zębach lub na implantach. Zarówno korony, jak i mosty mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, porcelana czy tlenek cyrkonu, co pozwala na indywidualne dopasowanie do potrzeb pacjenta.

Implanty zębowe - nowoczesna alternatywa dla protez

Implanty zębowe to jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie stomatologicznej protetyki zachowawczej. Implant to tytanowy śrubowy element, który jest wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy i pełni funkcję korzenia zęba. Na implancie osadza się koronę, która odbudowuje brakujący ząb. Implanty są trwałe, wygodne oraz estetyczne, a ich założenie nie wpływa negatywnie na sąsiednie zęby. Dzięki nim można uniknąć noszenia ruchomych protez.