Artykuł sponsorowany

Jakie niepokojące objawy sugerują wykonanie usg zatok?

Jakie niepokojące objawy sugerują wykonanie usg zatok?

Bóle głowy, katar i zatkane nosy to częste dolegliwości, które mogą sugerować problemy ze znanymi nam zatokami. Czasem jednak te objawy mogą być sygnałem poważniejszych schorzeń, które wymagają diagnostyki za pomocą ultrasonografii (USG) zatok. Warto wiedzieć, jakie sygnały naszego organizmu powinny skłonić nas do wykonania tego badania.

Przewlekłe zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok to stan, który trwa dłużej niż 12 tygodni i może być spowodowany infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą. Objawy przewlekłego zapalenia zatok obejmują nawracający katar, ból głowy, uczucie ciśnienia w okolicach nosa i czoła oraz utrudnione oddychanie przez nos. Jeśli te objawy utrzymują się przez dłuższy czas lub nasilają się, warto wykonać USG zatok w celu dokładniejszej diagnostyki. Badanie to pozwala na ocenę stanu błony śluzowej, obecności polipów czy ropni oraz wykrycie ewentualnych zmian anatomicznych.

Polipy nosowe

Polipy nosowe to łagodne, niebolesne guzki wywodzące się z błony śluzowej nosa lub zatok. Mogą prowadzić do blokady nosa, utraty węchu, bólu głowy oraz nawracających infekcji. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć polipy nosowe, USG zatok może pomóc w ich wykryciu i ocenie rozmiaru oraz lokalizacji. Badanie to jest nieinwazyjne i bezpieczne, a wyniki pozwalają lekarzowi na podjęcie decyzji o dalszym leczeniu, które może obejmować farmakoterapię lub zabieg chirurgiczny.

Zmiany anatomiczne

Wrodzone lub nabyte zmiany anatomiczne w obrębie nosa i zatok mogą powodować problemy z oddychaniem, nawracające infekcje czy przewlekłe zapalenie zatok. Przykładami takich zmian są krzywa przegroda nosowa, przerost małżowiny nosowej czy torbiele. USG zatok w Gorzowie jest przydatnym narzędziem diagnostycznym w przypadku podejrzenia zmian anatomicznych, gdyż pozwala na ocenę struktury nosa i zatok oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. W przypadku stwierdzenia takich zmian lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie, które często polega na zabiegu chirurgicznym.