Artykuł sponsorowany

Jakie są warstwy zielonego dachu?

Jakie są warstwy zielonego dachu?

Zielone dachy, czyli dachy pokryte roślinnością, zyskują coraz większą popularność w Polsce, zarówno w nowoczesnych budynkach biurowych, jak i w prywatnych domach jednorodzinnych. Ze względu na swoje liczne korzyści dla środowiska oraz komfortu mieszkańców, inwestycje w tego rodzaju dachy stają się coraz bardziej opłacalne. W artykule przedstawiamy trzy podstawowe warstwy zielonego dachu oraz ich funkcje.

Warstwa roślinna

Pierwszą i najbardziej widoczną warstwą zielonego dachu jest oczywiście warstwa roślinna. Jej głównym zadaniem jest ochrona dachu przed promieniowaniem słonecznym oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Rośliny wykorzystywane na zielonych dachach muszą być przystosowane do lokalnych warunków klimatycznych oraz odpowiadać wymaganiom technicznym i estetycznym projektu. W Polsce często stosuje się na przykład mchy, trawy ozdobne czy byliny. Warstwa roślinna wpływa również na poprawę jakości powietrza wokół budynku, ponieważ pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen.

Warstwa podłoża

Jeśli chodzi o warstwy zielonego dachu, pod warstwą roślinną znajduje się warstwa podłoża, która pełni kluczową rolę w utrzymaniu życia roślin na dachu. Podłoże musi być lekkie, aby nie obciążać konstrukcji budynku, a jednocześnie zapewniać odpowiednie właściwości retencyjne i drenażowe. W zielonych dachach stosuje się specjalne mieszanki podłoży, które zawierają m.in. keramzyt, perlity czy torf. Dobór odpowiedniego podłoża jest istotny dla zapewnienia odpowiedniego nawodnienia roślin oraz zapobiegania przegrzewaniu dachu.

Warstwa hydroizolacji i drenażu

Trzecią warstwą zielonego dachu jest warstwa hydroizolacji, która chroni konstrukcję dachu przed wilgocią oraz ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez rośliny. Wykorzystuje się tu membrany izolacyjne, które są odporne na korzenie i działanie promieniowania UV. Dodatkowo, w celu zapewnienia właściwego odprowadzenia wody z dachu, stosuje się systemy drenażu, takie jak rury czy maty drenażowe. Dobra izolacja i drenaż są kluczowe dla zachowania trwałości zielonego dachu oraz ochrony budynku przed uszkodzeniami.

Warto zainwestować w zielony dach ze względu na jego liczne korzyści dla środowiska oraz komfortu mieszkańców. Właściwe zaprojektowanie i wykonanie poszczególnych warstw pozwoli na długotrwałe i efektywne funkcjonowanie takiego dachu, a także na cieszenie się estetyką i przyjaznym mikroklimatem wokół budynku.