Artykuł sponsorowany

Jakie schorzenia można leczyć za pomocą hipoterapii?

Jakie schorzenia można leczyć za pomocą hipoterapii?

Hipoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem koni, zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, ten rodzaj terapii przynosi korzyści dla osób z różnymi schorzeniami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie schorzenia można leczyć za pomocą hipoterapii oraz jakie są jej zalety. Zapraszamy do lektury!

Jakie są korzyści hipoterapii dla osób z niepełnosprawnością ruchową?

Hipoterapia jest szczególnie polecana dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ponieważ kontakt z koniem pozwala na poprawę koordynacji ruchowej, równowagi oraz siły mięśniowej. Podczas jazdy konnej pacjent uczy się utrzymywać równowagę, co wpływa na rozwój mięśni stabilizujących kręgosłup oraz stawów biodrowych. Ponadto, ruchy konia są zbliżone do naturalnych ruchów człowieka, co pozwala na lepsze odczuwanie bodźców proprioceptywnych oraz wpływa na poprawę kontroli motorycznej. W Polsce istnieje wiele ośrodków oferujących hipoterapię, a jednym z nich jest ośrodek hipoterapii w Kaliszu, który oferuje terapie dla osób z różnymi schorzeniami.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi również mogą odnaleźć ulgę w hipoterapii. Terapia z wykorzystaniem koni może pomóc w redukcji lęku, stresu oraz poprawie samooceny. Dzieje się tak, ponieważ kontakt z koniem wymaga budowania relacji opartej na zaufaniu i empatii, co wpływa na rozwój umiejętności społecznych oraz emocjonalnych. Ponadto, jazda konna może działać uspokajająco na układ nerwowy, co przekłada się na lepsze radzenie sobie z sytuacjach stresowych oraz większą odporność na negatywne emocje.  

W jaki sposób hipoterapia wspomaga rehabilitację po urazach i operacjach?

Hipoterapia może być również stosowana jako element rehabilitacji po urazach czy operacjach. W trakcie terapii pacjent wykonuje różne ćwiczenia na koniu, które mają na celu poprawę zakresu ruchu, siły mięśniowej oraz koordynacji ruchowej. Jazda konna wpływa także na poprawę krążenia krwi oraz przyspieszenie procesów regeneracyjnych organizmu. Dzięki temu osoby po urazach czy operacjach mogą szybciej wrócić do pełnej sprawności oraz uniknąć ewentualnych powikłań związanych z długotrwałym unieruchomieniem.