Artykuł sponsorowany

Kiedy na złamaną kończynę stosuje się gips, a kiedy ortezę?

Kiedy na złamaną kończynę stosuje się gips, a kiedy ortezę?

Złamania kończyn to częsty problem, z którym borykają się zarówno sportowcy, jak i osoby prowadzące mniej aktywny tryb życia. W przypadku takich urazów kluczowe jest odpowiednie unieruchomienie, które pozwala na prawidłowe zrostowanie kości. Czy jednak zawsze stosuje się gips, czy istnieją sytuacje, w których lepszym rozwiązaniem są ortezy? W Łodzi znajdziemy wiele miejsc, gdzie można uzyskać fachową pomoc w tej kwestii.

Gips czy ortezę – jakie są różnice?

Gips stosowany jest w celu całkowitego unieruchomienia złamanej kończyny, co pozwala na jej prawidłowe zrostowanie. Jest to tradycyjna metoda leczenia, która sprawdza się w przypadku większości złamań. Ortezy natomiast to specjalistyczne stabilizatory wykonane z tworzyw sztucznych, które mają za zadanie umożliwić pewien zakres ruchu w stawach oraz wspomagać proces gojenia się złamanej kości. Stosowanie ortezy pozwala na szybszy powrót do normalnej aktywności fizycznej oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.

Kiedy wybrać ortezę zamiast gipsu?

Ortezy w Łodzi mogą być stosowane w przypadku niektórych rodzajów złamań, szczególnie tych, które nie wymagają całkowitego unieruchomienia kończyny. Warto zdecydować się na ortezę, gdy pacjent jest aktywny zawodowo lub sportowo, a także gdy istnieje ryzyko zrostu kostnego w nieprawidłowej pozycji. Ponadto ortezy są polecane dla osób starszych, u których długotrwałe unieruchomienie może prowadzić do powikłań, takich jak zanik mięśni czy zakrzepy.

Jak dobrać odpowiednią ortezę?

Wybór odpowiedniej ortezy zależy od rodzaju złamania oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie. W Łodzi znajdziemy wiele punktów sprzedaży oraz gabinetów rehabilitacyjnych, gdzie można uzyskać fachowe porady oraz zakupić odpowiednią ortezę.

Czy orteza zastąpi gips?

Orteza nie zawsze będzie odpowiednim rozwiązaniem i nie zastąpi gipsu we wszystkich przypadkach. W przypadku złamań niestabilnych, skomplikowanych czy wymagających całkowitego unieruchomienia kończyny, lekarz może zdecydować się na założenie gipsu. Ważne jest jednak, aby pamiętać o możliwości skorzystania z ortezy, gdy jest to wskazane, ponieważ może to przyspieszyć proces gojenia się złamanej kości oraz ułatwić powrót do normalnej aktywności.