Artykuł sponsorowany

Kiedy wykonywana jest korekta kształtu dziąseł?

Kiedy wykonywana jest korekta kształtu dziąseł?

Stomatologia estetyczna oferuje wiele zabiegów poprawiających wygląd zębów i dziąseł. Jednym z nich jest korekta kształtu dziąseł, która może przynieść znaczące korzyści zarówno pod względem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto dowiedzieć się, kiedy warto się na nią zdecydować.

Przeczytaj również: Bezbolesny zabieg stomatologiczny - jak to możliwe?

Wskazania do przeprowadzenia korekty dziąseł

Korekta kształtu dziąseł może być wykonana w przypadku występowania różnych problemów estetycznych i zdrowotnych. Przede wszystkim zabieg ten jest polecany osobom, które mają nierównomiernie ukształtowane dziąsła, co sprawia, że ich uśmiech wydaje się nieestetyczny. Korekta może również być wykonana w przypadku nadmiernego odsłonięcia korzeni zębów spowodowanego recesją dziąseł. Stomatologia estetyczna w Kołobrzegu może pomóc również osobom z tzw. "zębami króliczymi" - gdy dolne siekacze są zbyt długie w stosunku do pozostałych zębów.

Przeczytaj również: Jakie usługi oferuje doświadczony dentysta?

Metody korekty kształtu dziąseł

W stomatologii estetycznej w Kołobrzegu stosuje się różne metody korekty kształtu dziąseł, w zależności od potrzeb pacjenta. Jedną z najpopularniejszych technik jest gingivektomia, czyli chirurgiczne usunięcie nadmiaru dziąsła. Zabieg ten jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym i polega na precyzyjnym wycięciu fragmentów dziąseł, które są nieestetyczne lub utrudniają prawidłowe czyszczenie zębów. Inną metodą jest gingivoplastyka, która polega na modelowaniu dziąseł za pomocą specjalnych narzędzi, bez konieczności ich usuwania. W niektórych przypadkach stosuje się także laseroterapię, która pozwala na precyzyjne i mało inwazyjne kształtowanie dziąseł.

Czas rekonwalescencji po korekcie dziąseł

Rekonwalescencja po zabiegu korekty kształtu dziąseł zależy od zastosowanej metody oraz indywidualnych cech pacjenta. W przypadku gingivektomii czas gojenia się rany może wynosić od kilku dni do kilku tygodni, jednak już po kilku dniach pacjent może wrócić do normalnej diety i codziennych czynności. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń stomatologa dotyczących higieny jamy ustnej oraz unikać spożywania twardych i ostrych pokarmów. W przypadku gingivoplastyki czy laseroterapii czas rekonwalescencji może być krótszy, a dyskomfort po zabiegu mniejszy. Ważne jest jednak, aby po każdej metodzie korekty kształtu dziąseł regularnie kontrolować stan jamy ustnej u stomatologa.