Artykuł sponsorowany

Kto powinien regularnie wykonywać badania w kierunku jaskry?

Kto powinien regularnie wykonywać badania w kierunku jaskry?

Jaskra to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku na świecie, a w Polsce dotyka około 200 tysięcy osób. Choroba ta prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego, co może skutkować nieodwracalnym pogorszeniem widzenia. Właściwe diagnozowanie i leczenie jaskry jest kluczowe dla zachowania zdrowia oczu, dlatego warto wiedzieć, kto powinien regularnie wykonywać badania w kierunku tej choroby.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia jaskry?

Czynniki ryzyka wystąpienia jaskry obejmują wiek, obciążenia genetyczne, rasa, choroby współistniejące oraz styl życia. Osoby powyżej 40 roku życia są bardziej narażone na rozwój jaskry, a ryzyko to wzrasta z wiekiem. Obecność przypadków jaskry w rodzinie również zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. Ponadto, osoby o afrykańskim lub azjatyckim pochodzeniu są bardziej narażone na rozwój jaskry niż osoby rasy kaukaskiej. Choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby tarczycy mogą również zwiększyć ryzyko wystąpienia jaskry. Na koniec, niezdrowy tryb życia, w tym palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu czy otyłość, również mogą wpłynąć na rozwój choroby.

Osoby, które mają czynniki ryzyka wystąpienia jaskry, powinny regularnie wykonywać badania w kierunku tej choroby. Zaleca się, aby osoby powyżej 40 roku życia przeprowadzały takie badania co najmniej raz na dwa lata. Jeśli ryzyko wystąpienia jaskry jest większe, na przykład ze względu na obciążenia genetyczne czy współistniejące choroby, badania te powinny być wykonywane częściej – nawet raz na rok. Warto również pamiętać, że kontrola wzroku u okulisty nie zawsze obejmuje badania w kierunku jaskry, dlatego warto zgłosić swoje obawy lekarzowi podczas wizyty.

Jakie są objawy jaskry i jak można jej zapobiegać?

Jaskra często rozwija się powoli i bezobjawowo, co utrudnia jej wczesne wykrycie. W miarę postępu choroby mogą pojawić się objawy takie jak utrata widzenia obwodowego, trudności z adaptacją do zmian oświetlenia czy ból i zaczerwienienie oczu. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań w kierunku jaskry. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, warto dbać o zdrowy tryb życia, kontrolować poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze, a także unikać palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu. Ponadto, regularne ćwiczenia fizyczne oraz kontrola masy ciała mogą również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na jaskrę.