Artykuł sponsorowany

Możliwe powikłania po Covid

Możliwe powikłania po Covid

Covid 19 to choroba, która zaskoczyła cały świat swoją szybkością rozprzestrzeniania się oraz nieprzewidywalnymi skutkami. Wielu pacjentów, którzy przebyli już infekcję koronawirusem, doświadcza różnych powikłań zdrowotnych. W niniejszym artykule omówimy trzy z nich, które mogą wystąpić zarówno u osób, które przechodziły chorobę w łagodnej, jak i ciężkiej formie.

Długotrwałe zmęczenie i osłabienie organizmu

Jednym z najczęstszych powikłań po przebytym Covid 19 jest długotrwałe zmęczenie, które dotyka nawet osoby wcześniej aktywne fizycznie. Zmęczenie to może utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy po wyzdrowieniu i często wpływa na jakość życia pacjentów. W niektórych przypadkach może być na tyle silne, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, a także utrudnia powrót do pracy czy szkoły. Naukowcy twierdzą, że przyczyną tego stanu może być dysfunkcja mitochondriów - struktur komórkowych odpowiedzialnych za produkcję energii. Dodatkowo, osłabienie organizmu może prowadzić do obniżenia odporności i zwiększenia podatności na infekcje.

Problemy z układem oddechowym

Covid 19 jest chorobą, która atakuje przede wszystkim układ oddechowy. W wyniku infekcji może dojść do uszkodzenia płuc, które może prowadzić do trwałych zmian w ich strukturze. U niektórych pacjentów obserwuje się zmniejszenie wydolności oddechowej, co objawia się dusznościami, utrudnionym oddychaniem czy uczuciem ciężkości w klatce piersiowej. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do zwłóknienia płuc, co oznacza trwałe uszkodzenie tkanki płucnej i utratę jej elastyczności. Długotrwałe problemy z oddychaniem mogą wpływać na jakość życia oraz ograniczać możliwości wykonywania codziennych czynności. Niezbędne jest wtedy leczenie powikłań po Covid 19.

Zaburzenia neurologiczne i psychiczne

Kolejnym powikłaniem po przebytym Covid 19 są zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Choroba ta może prowadzić do stanów zapalnych mózgu, które w konsekwencji mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania tego narządu. Pacjenci często skarżą się na problemy z koncentracją, pamięcią czy myśleniem abstrakcyjnym. Ponadto, osoby po przebytym koronawirusie mogą doświadczać lęków, depresji czy bezsenności. Warto zwrócić uwagę, że zaburzenia te mogą wystąpić niezależnie od tego, czy osoba chorowała na Covid 19 w łagodnej czy ciężkiej formie. W przypadku wystąpienia takich objawów, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie lub terapię.