Artykuł sponsorowany

Na czym polega cytologia oczu i kiedy warto ją wykonać?

Na czym polega cytologia oczu i kiedy warto ją wykonać?

Cytologia oczu to badanie, które pozwala na szybką diagnostykę różnych schorzeń narządu wzroku. W Krakowie istnieje wiele placówek medycznych, które oferują takie usługi. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega to badanie i kiedy warto się na nie zdecydować.

Przeczytaj również: Jak często należy zapisywać się na wizytę do okulisty?

Co to jest cytologia oczu?

Cytologia oczu to badanie mikroskopowe, które polega na pobraniu próbki komórek z powierzchni gałki ocznej oraz powiek. Próbka jest następnie barwiona specjalnymi substancjami i analizowana pod mikroskopem przez specjalistę. Badanie to pozwala na ocenę stanu komórek nabłonka, ich rozmieszczenia, kształtu oraz obecności ewentualnych zmian patologicznych. Dzięki cytologii oczu można wykryć m.in. infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze, ale także ocenić stan komórek w przypadku alergii czy chorób autoimmunologicznych.

Kiedy warto wykonać cytologię oczu?

Cytologia oczu w Krakowie jest szczególnie polecana pacjentom, którzy borykają się z nawracającymi infekcjami oczu lub z przewlekłymi stanami zapalnymi. Warto również wykonać to badanie, gdy występują niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie oczu, uczucie pieczenia czy swędzenia, nadmierna łzawienie lub wydzielina. Cytologia oczu może być również wykonana w celu monitorowania leczenia oraz oceny skuteczności stosowanych preparatów farmakologicznych. W przypadku osób noszących soczewki kontaktowe, badanie to może pomóc w wykryciu ewentualnych zmian na powierzchni oka spowodowanych długotrwałym noszeniem soczewek.

Jak przebiega badanie?

Badanie cytologii oczu jest szybkie i praktycznie bezbolesne. Specjalista pobiera próbkę komórek za pomocą specjalnych szczoteczek lub szpatułek, które delikatnie przesuwa po powierzchni gałki ocznej i powiek. Następnie próbka jest umieszczana na szkiełku mikroskopowym i barwiona odpowiednimi substancjami. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie miejscowego znieczulenia, jednak zazwyczaj badanie jest dobrze tolerowane przez pacjentów. Wyniki cytologii oczu są zwykle dostępne w ciągu kilku dni.