Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie wad postawy u ortopedy dziecięcego?

Na czym polega leczenie wad postawy u ortopedy dziecięcego?

Leczenie wad postawy u dzieci to ważny element profilaktyki zdrowotnej, który może zapobiec przyszłym problemom z kręgosłupem i układem ruchu. Ortopeda dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad postawy oraz innych zaburzeń układu ruchu u dzieci. W tym artykule omówimy na czym polega leczenie wad postawy u ortopedy dziecięcego, jakie metody są stosowane oraz jakie są najczęstsze problemy związane z nieprawidłową postawą ciała u dzieci.

Diagnoza i ocena wad postawy

Pierwszym etapem leczenia wad postawy u ortopedy dziecięcego jest dokładna diagnoza oraz ocena stanu zdrowia dziecka. Lekarz przeprowadza wywiad z rodzicami oraz badanie fizykalne, które pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie ciała dziecka. W przypadku podejrzenia wady postawy, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak rentgen kręgosłupa czy badanie USG stawów biodrowych. Na podstawie zebranych informacji ortopeda dziecięcy określa rodzaj wady postawy oraz stopień jej zaawansowania.

Metody leczenia wad postawy

Leczenie wad postawy u dzieci może obejmować różne metody, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Najczęściej stosowaną metodą jest kinezyterapia, czyli terapia ruchowa, która polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń mających na celu skorygowanie nieprawidłowej postawy ciała. W zależności od rodzaju wady oraz stopnia jej zaawansowania, lekarz ortopeda dziecięcy z Wrocławia może również zalecić noszenie specjalistycznych gorsetów ortopedycznych, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zmniejszają obciążenie kręgosłupa. W niektórych przypadkach konieczne może być również leczenie farmakologiczne lub zabieg chirurgiczny.

Najczęstsze wady postawy u dzieci

Wśród najczęściej występujących wad postawy u dzieci można wymienić skoliozę, kifozę oraz lordozę. Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak bóle pleców czy problemy z oddychaniem. Kifoza to nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym, co może powodować bóle pleców oraz ograniczenie ruchomości. Lordoza natomiast to nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, które może prowadzić do przeciążeń i bólów kręgosłupa. Wszystkie te wady postawy wymagają odpowiedniego leczenia, które może obejmować ćwiczenia korekcyjne, noszenie gorsetów ortopedycznych oraz leczenie farmakologiczne.