Artykuł sponsorowany

Jakie jest podstawowe badanie cholesterolu?

Jakie jest podstawowe badanie cholesterolu?

Cholesterol to niezbędny składnik organizmu, który pełni wiele istotnych funkcji. Jednak jego nadmiar może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Podstawowym badaniem cholesterolu jest profil lipidowy, który pozwala na ocenę ryzyka rozwoju miażdżycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. W artykule przedstawimy szczegółowo, na czym polega to badanie i jakie są jego normy oraz jak interpretować wyniki.

Profil lipidowy – co to jest?

Profil lipidowy to badanie cholesterolu w Bielsku-Białej, które pozwala na ocenę stężenia cholesterolu całkowitego, stężenie cholesterolu LDL (niskiej gęstości) i HDL (wysokiej gęstości) oraz stężenie triglicerydów we krwi. Badanie to jest kluczowe w ocenie ryzyka wystąpienia miażdżycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego, gdyż pozwala na weryfikację poziomu tłuszczów we krwi. Normy poszczególnych wartości mogą się różnić w zależności od laboratorium, jednak ogólnie przyjmuje się, że cholesterol całkowity powinien mieścić się w granicach 150–200 mg/dl, cholesterol LDL poniżej 130 mg/dl, cholesterol HDL powyżej 40 mg/dl dla mężczyzn i powyżej 50 mg/dl dla kobiet, a triglicerydy poniżej 150 mg/dl.

Czynniki wpływające na poziom cholesterolu

Poziom cholesterolu we krwi może być wynikiem wielu czynników, takich jak genetyka, dieta, aktywność fizyczna czy wiek. Osoby z rodzinną historią hipercholesterolemii mają większe ryzyko podwyższonego poziomu cholesterolu. Ponadto, dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i trans-tłuszcze może prowadzić do wzrostu stężenia cholesterolu LDL. Brak aktywności fizycznej oraz otyłość również mają negatywny wpływ na poziom cholesterolu.

Znaczenie profilu lipidowego dla zdrowia

Regularne wykonanie profilu lipidowego pozwala na monitorowanie poziomu cholesterolu we krwi oraz ocenę ryzyka wystąpienia miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych. Wczesne wykrycie nieprawidłowości może pozwolić na wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, zmiany stylu życia czy diety, co może znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

W celu obniżenia poziomu cholesterolu warto wprowadzić zmiany w diecie, takie jak ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych czy trans-tłuszczów, zwiększenie spożycia błonnika oraz produktów bogatych w fitosterole. Ponadto, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz unikanie palenia tytoniu mają korzystny wpływ na poziom cholesterolu. W niektórych przypadkach konieczne może być również wdrożenie leczenia farmakologicznego.